Druhy prírodného kameňa a ich využitie

Druhy prírodného kameňa a jejich využitie

Každý kameň je unikátnym dielom prírody a pri výbere kameňa pre obklady či dlažbu toto musíme rešpektovať.

Než začnete s nákupom, zoznámte sa s prednosťami, využitím a ďalšími parametrami konkrétnej horniny.

Veríme, že vám tento prehľad pomôže vybrať správny kameň pre vašu kuchyňu, obývačku, terasu alebo záhradu!

Břidlice

Bridlica  je sčasti metamorfovaná, jemne zrnitá hornina s typicky svetlo alebo tmavo šedým sfarbením, ktoré niekedy zdobia hnedé, červené či zelené prvky.

kamenný_obklad_černá_břidlice_BL001             kamenný_obklad_multicolor_břidlice_BL003      kamenný_obklad_břidlice_šedozelená_BL012   

Vďaka svojmu dezénu, tvrdosti a odolnosti je po stáročia využívaná v stavebníctve - napr. V Česku známej šindľovej strechy.

Vodeodolnosť a žiaruvzdornosť robí z bridlice optimálnu voľbu, ak hľadáte obklady do kúpeľní, kuchýň, k bazénom a na ďalšie namáhané miesta. Využijete ju rovnako v exteriéri - okrem obkladov aj ako elegantný nášlapné kamene alebo dlažbu.

Vysoká odolnosť proti zašpineniu či oteru, rovnako ako ľahké čistenie, a predovšetkým bohatosť odtieňov robia z bridlicových obkladov a dlažieb favorita nášho e-shopu, ktorého nesmiete pri výbere minúť!

Kvarcit

Kvarcit  čiže kremenec je premenená hornina s jemnou až stredne hrubú zrnitosťou, pre ktorú sú typické svetlé sfarbenie s červenými alebo žltými odtieňmi a mozaikovitý štruktúra.

 kamenny_obklad_kvarcit_ivory_BL006 slunko                  kamenný_obklad_kvarcit_multicolor_BL010        kamenný_obklad_kvarcit_černý_BL016

Ak túžite po originálnom, vzdušnom dizajnu pre exteriérové prvky vašej záhrady, kvarcit vás rozhodne nesklame.

Odolnosť voči UV lúčom, extrémnym teplotám a vlhkosti z neho robia vhodného kandidáta pre obklady na fasády, terasy alebo parapety.

Kremenné obklady ponúkame v mnohých farebných variáciách a vydrží vám po mnoho rokov.

Travertin

Travertin je špecifickým druhom vápenca s charakteristickými póry na povrchu.

kamenny_obklad_travertin_bezovy_BL008 slunko

Ako dekoračný hornina vyniká prirodzeným, hnedým či béžovým sfarbením, ktoré vnáša do interiéru útulnosť a eleganciu.

Vyššia nasiakavosť travertínu si žiada jeho dôkladnú penetráciu a skôr interiérové využitie. Dobre ošetrený kameň však spoľahlivo a dlhodobo poslúži ako obklad aj dlažba tiež v náročnejšom prostredí kúpeľní, kuchýň alebo v exteriéri.

Pretože sa travertín ľahko štípe, ide o obľúbený materiál pri aplikácii u menších či nepravidelne tvarovaných plôch.

Mramor

Mramor  je považovaný za najkrajšie a najelegantnejšie kameň vôbec. Preslávenú sochu Davida z neho vytesal Michelangelo Buonarroti a ako materiál poslúžil mnohým ďalším antickým aj moderným sochárom.

NH001_1_upravený             NH002_1_upravený           NH003_1_upravený

Kryštalickou horninu charakterizujú pórovitý, zrnitý povrch svetlého sfarbenia sa zaujímavými odtieňmi a nenapodobiteľnú textúrou.

Výsledkom je jedinečný, noblesný vzhľad, ktorý vynikne predovšetkým vo vnútri - obývacie steny, chodby, kuchyne, parapety, pulty ai.

Pamatajte, že vzhľadom na náchylnosti k odreninám a škvrnám sa odporúča penetrácia.

Investície do mramoru sa však aj napriek náročnejšie inštaláciu a starostlivosť rozhodne vyplatí!

Pískovec

Pískovec  je špecifický kameň tvorený drobnými fragmenty z iných hornín spojených dohromady.

 3D_samolepici_kamenny_obklad_ pískovec_zlatý_ESP006      

Práve jedinečné štruktúre vďačí pieskovec za svoj nezameniteľný zrnitý vzhľad, žltkasté sfarbenie, ďalej výbornú opracovateľnosť, a tým široké uplatnenie v stavebníctve.

V závislosti od pôvodu sa stretneme s farebnými variáciami pieskovca - výnimkami nie sú ružové, čierne alebo červené odtiene.

Obklady z pieskovca dobre uplatníte ako v interiéri, tak vonku. Vzhľadom k vyššej priepustnosti hrozí pri vonkajšom použití tvorba škvŕn, plesne či baktérií, ktorým možno predísť aplikáciou penetračného náteru.

 

Potrebujete poradiť s výberom kameňa do vášho domova?

Preskúmajte blog o přírodním kameni, kontaktuje naše asistentky na on-line chatu alebo navštivte náš showroom v Ostravě-Třebovicích.