Druhy prírodného kameňa a ich využitie

Druhy prírodného kameňa a jejich využitie

Každý kameň je unikátnym dielom prírody a pri výbere kameňa pre obklady či dlažbu toto musíme rešpektovať.

Než začnete s nákupom, zoznámte sa s prednosťami, využitím a ďalšími parametrami konkrétnej horniny.

Veríme, že vám tento prehľad pomôže vybrať správny kameň pre vašu kuchyňu, obývačku, terasu alebo záhradu!

Břidlice

Bridlica  je sčasti metamorfovaná, jemne zrnitá hornina s typicky svetlo alebo tmavo šedým sfarbením, ktoré niekedy zdobia hnedé, červené či zelené prvky.

kamenný_obklad_černá_břidlice_BL001             kamenný_obklad_multicolor_břidlice_BL003      kamenný_obklad_břidlice_šedozelená_BL012   

Vďaka svojmu dezénu, tvrdosti a odolnosti je po stáročia využívaná v stavebníctve - napr. V Česku známej šindľovej strechy.

Vodeodolnosť a žiaruvzdornosť robí z bridlice optimálnu voľbu, ak hľadáte obklady do kúpeľní, kuchýň, k bazénom a na ďalšie namáhané miesta. Využijete ju rovnako v exteriéri - okrem obkladov aj ako elegantný nášlapné kamene alebo dlažbu.

Vysoká odolnosť proti zašpineniu či oteru, rovnako ako ľahké čistenie, a predovšetkým bohatosť odtieňov robia z bridlicových obkladov a dlažieb favorita nášho e-shopu, ktorého nesmiete pri výbere minúť!

Kvarcit

Kvarcit  čiže kremenec je premenená hornina s jemnou až stredne hrubú zrnitosťou, pre ktorú sú typické svetlé sfarbenie s červenými alebo žltými odtieňmi a mozaikovitý štruktúra.

 kamenny_obklad_kvarcit_ivory_BL006 slunko                  kamenný_obklad_kvarcit_multicolor_BL010        kamenný_obklad_kvarcit_černý_BL016

Ak túžite po originálnom, vzdušnom dizajnu pre exteriérové prvky vašej záhrady, kvarcit vás rozhodne nesklame.

Odolnosť voči UV lúčom, extrémnym teplotám a vlhkosti z neho robia vhodného kandidáta pre obklady na fasády, terasy alebo parapety.

Kremenné obklady ponúkame v mnohých farebných variáciách a vydrží vám po mnoho rokov.

Travertin

Travertin je špecifickým druhom vápenca s charakteristickými póry na povrchu.

kamenny_obklad_travertin_bezovy_BL008 slunko

Ako dekoračný hornina vyniká prirodzeným, hnedým či béžovým sfarbením, ktoré vnáša do interiéru útulnosť a eleganciu.

Vyššia nasiakavosť travertínu si žiada jeho dôkladnú penetráciu a skôr interiérové využitie. Dobre ošetrený kameň však spoľahlivo a dlhodobo poslúži ako obklad aj dlažba tiež v náročnejšom prostredí kúpeľní, kuchýň alebo v exteriéri.

Pretože sa travertín ľahko štípe, ide o obľúbený materiál pri aplikácii u menších či nepravidelne tvarovaných plôch.

Mramor

Mramor  je považovaný za najkrajšie a najelegantnejšie kameň vôbec. Preslávenú sochu Davida z neho vytesal Michelangelo Buonarroti a ako materiál poslúžil mnohým ďalším antickým aj moderným sochárom.

NH001_1_upravený             NH002_1_upravený           NH003_1_upravený

Kryštalickou horninu charakterizujú pórovitý, zrnitý povrch svetlého sfarbenia sa zaujímavými odtieňmi a nenapodobiteľnú textúrou.

Výsledkom je jedinečný, noblesný vzhľad, ktorý vynikne predovšetkým vo vnútri - obývacie steny, chodby, kuchyne, parapety, pulty ai.

Pamatajte, že vzhľadom na náchylnosti k odreninám a škvrnám sa odporúča penetrácia.

Investície do mramoru sa však aj napriek náročnejšie inštaláciu a starostlivosť rozhodne vyplatí!

Pískovec

Pískovec  je špecifický kameň tvorený drobnými fragmenty z iných hornín spojených dohromady.

 3D_samolepici_kamenny_obklad_ pískovec_zlatý_ESP006      

Práve jedinečné štruktúre vďačí pieskovec za svoj nezameniteľný zrnitý vzhľad, žltkasté sfarbenie, ďalej výbornú opracovateľnosť, a tým široké uplatnenie v stavebníctve.

V závislosti od pôvodu sa stretneme s farebnými variáciami pieskovca - výnimkami nie sú ružové, čierne alebo červené odtiene.

Obklady z pieskovca dobre uplatníte ako v interiéri, tak vonku. Vzhľadom k vyššej priepustnosti hrozí pri vonkajšom použití tvorba škvŕn, plesne či baktérií, ktorým možno predísť aplikáciou penetračného náteru.

 

Potrebujete poradiť s výberom kameňa do vášho domova?

Preskúmajte blog o přírodním kameni, kontaktuje naše asistentky na on-line chatu alebo navštivte náš showroom v Ostravě-Třebovicích.

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie