5 nápadov, ako skrášliť záhradu s pomocu prírodného kameňa

Kameň je prírodný element a zároveň univerzálny, nenapodobiteľný materiál na dekoráciu vnútorných aj vonkajších priestorov nášho domova.

A práve záhrada - vrátane fasády, plota, terasy, altánku či krbu - priamo nabáda k výzdobe prírodným kameňom v podobe obkladov, dlažby či nášľapných kameňov.

Kameň pritom bývanie nielen skrášli, ale zároveň zvýši izoláciu, komfort aj finančnú hodnotu vašej nehnuteľnosti, a preto ide vždy o výhodnú investíciu.

V tomto príspevku sa s vami podelíme o 5 tipov, ako zakomponovať prírodný kameň do vonkajších priestorov a na záhrade.

1.    Fasády

Estetické kvality, izolácia, odolnosť voči mrazu, horúčave a poveternostným vplyvom, ale aj dlhá životnosť a ľahká údržba - dôvodov, prečo ozdobiť domovú fasádu práve kamennými obkladmi, nájdeme veľa.

Práve fasáda, teda priečelie budovy, je ľuďom najviac na očiach a skutočne reprezentuje váš domov. Obložiť môžete celú fasádu, jej časť alebo iba spodný sokel. Na výber máte z niekoľkých druhov kameňa v originálnych odtieňoch. K favoritom pre obklad fasády potom patria obklady z bridlice a kvarcitu.

2.    Ploty

Ploty majú za úlohu jednak chrániť naše súkromie, jednak skrášľovať a reprezentovať náš domov. Obklady z prírodného kameňa toto všetko zvládnu na jednotku.

Obložiť môžeme opäť celý plot alebo prírodný kameň skombinovať s drevenými či kovovými plotovkami. Mnohí zákazníci kameň umiestňujú len na spodný múrik alebo stĺpiky.

Pri voľbe konkrétneho kameňa a dezénu je dobré zachovať súlad s rodinným domom a okolitými vonkajšími prvkami.

Obľúbená voľba pre obklad plotu je bridlica alebo travertín.

TIP: Ako ochrana a dekorácia hornej plochy plotov a plotových stĺpikov slúžia plotové striešky.

3.    Altány, pergoly a krby

Prírodný kameň dokonale skrášli aj zútulní vonkajšie priestory určené pre vytúžené chvíle odpočinku - typicky altánky, pergoly, posedenie a pod.

Ozdobiť môžeme stenu či múrik altánku alebo stĺpiky, ktoré podopierajú jeho strechu.

Hitom u našich zákazníkov však zostávajú obklady vonkajšieho krbu, vrátane komína, grilu či udiarne.

TIP: Priestor altánku môžete vydláždiť kamennou dlažbou, ktorá pridá celému miestu na pôvabe, spríjemní vašu chôdzu a celkový pôžitok.

4.    Bazény a terasy

Kamenná dlažba okolo bazénu poskytuje hneď niekoľko výhod - bráni prenosu trávy a nečistôt do bazéna, znižuje riziko pošmyknutia a poranenia, odolá vlhkosti, slnku aj mrazu a uchová si svoje sfarbenie. Dlažba z prírodného kameňa je navyše príjemná ako na pohľad, tak na dotyk, čo oceníte pri chôdzi naboso.

Kameňom môžete vydláždiť tiež vonkajšiu terasu, verandu alebo s jeho pomocou vytvoriť záhradný chodník. Popri kamennej dlažbe je možné pritom zvoliť nášľapné kamene.

5.    Záhradné chodníky

Bezpečný pohyb po záhrade, suchou nohou a za každého počasia umožnia nášľapné kamene zo štiepanej bridlice. Kameňmi oválneho tvaru je možné prepojiť napr. dom a terasu s altánkom či bazénom. Nášľapné kamene prirodzene skrášlia vašu záhradu a navyše účinne zabraňujú prebahneniu a zničeniu trávnika.

Nech už sa rozhodnete vylepšiť svoje bývanie a záhradu kamennými obkladmi, dlažbou alebo nášľapnými kameňmi, v e-shope alfistyle.sk si vždy zaobstaráte kvalitné produkty za dostupné ceny, s dlhou záručnou dobou a kompletným servisom!

 

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie