Kvarcit alebo bridlica?

Štiepaná bridlica je dnes asi najžiadanejším druhom prírodného obkladového kameňa v Česku, kde má okrem popularity tiež mnohoročnú tradíciu.

A hneď za bridlicou sa v rebríčku popularity tlačí ďalší obľúbenec - kvarcit čiže kremenec. Aké sú prednosti oboch obkladových kameňov? Ktorý je vhodnejší do interiéru a ktorý do exteriéru? Na tieto a ďalšie otázky našich zákazníkov odpovedáme nižšie.

 

 

BRIDLICA VS. KVARCIT - ODOLNOSŤ A ŽIVOTNOSŤ

Ako bridlicové, tak kvarcitové obklady vynikajú značnou tvrdosťou, ktorá im zaručuje dlhú životnosť v rade desiatok rokov. Oba materiály bývajú používané aj v extrémne namáhanom prostredí, smelo odolajú horúčave (kamenné obklady krbov), dažďu, snehu i mrazu (obklady v exteriéri), ale aj vysokej záťaži - bridlica a kvarcit sa využívajú aj pre dlažbu.

A aj keď by čo do tvrdosti kvarcit zrejme prekonal bridlicu, oba obkladové kamene sa čo do životnosti príliš nelíšia a pri voľbe jedného z nich radšej zohľadnite iné faktory.

 

 

BRIDLICA VS. KVARCIT - VYUŽITIE V INTERIÉRI a EXTERIÉRI

Všeobecne platí, že bridlicu nájdeme skôr v interiéroch, zatiaľ čo kvarcit vo vonkajšom prostredí. Aj kvarcit však možno obložiť a krásne vyzdobiť napríklad obývacie steny, krby alebo okenné parapety. Oba materiály sa používajú na obkladanie fasád domov, pretože ich vlastnosti prepožičiavajú budove krásu, ale aj ochranu a izoláciu.

 

 

BRIDLICA VS. KVARCIT – DESIGN

U prírodnej bridlice je to práve nenapodobiteľný vzhľad, ktorý stojí za jej obľubou na Slovensku.

Typické sfarbenie je tmavé, až čierne, ktoré občas prechádza do fialova.

Až niekoľko farebných odtieňov možno pritom nájsť aj na jednom metri štvorcovom obkladu. Celkový dojem je potom mierne nesúrodý, čo je vnímané ako významná prednosť aj dôvod, prečo bridlica nikdy nenudí!

V našom e-shope si môžete objednať bridlicu čiernu a bridlicu multikolor, pričom aj prvá menovaná v skutočnosti pozostáva z niekoľkých jemných odtieňov čiernych a tmavo šedých farieb.

Pre kvarcit je charakteristický zrnitý vzhľad a svetlé odtiene, od bielej cez šedú po svetlo hnedú farbu. Výsledkom je vskutku nadčasový kamenný obklad, ktorý bez problémov uplatníte aj v moderne zariadených interiéroch.

Práve vzhľad obkladového kameňa je hlavné kritérium, podľa ktorého by ste sa mali riadiť pri rozhodovaní medzi bridlicou a kremencom.

 

 

BRIDLICA VS. KVARCIT – CENA

Kvarcit je v priemere o niečo lacnejší ako bridlica. Konečná cena sa však vždy odvíja od hrúbky kameňa a ani v cene sa materiály v podstate mnoho nelíšia.

V našom e-shope naviac zakúpite obkladový kameň aj v akcii.

 

 

BRIDLICA VS. KVARCIT - STAROSTLIVOSŤ A ÚDRŽBA

Ani kvarcitový, ani bridlicový kamenný obklad nevyžadujú osobitnú starostlivosť a spravidla si pri nej vystačíte s čistou vodou.

Pre dôkladnejšie čistenie bridlice, kremenca alebo čadiča môžete využiť aj agresívnejšie čistidlá, ktoré obsahujú kyslé látky. Po vyčistení nezabudnite obkladový kameň opláchnuť čistou vodou.